Linz

9. prosinec 2010 | 18.16 |

Linz9

Tak jsem se právě teď konečně dokopala k tomu vám popovídat o mém sobotním výletě do Rakouska, do města Linz. Kdybyste nevěděli, tak právě z tohoto města pochází linecký koláč, který je naplněn ovocnou náplní, přes náplň jsou udělané mřížky z lineckého těsta a navrch je posypaný mandlema. V tomto městě se taky narodil známí vůdce Adolf Hitler. To bylo takových pár vět zajímavostí a teď se přesunu k samotnému výletu.

Autobus nám do Linze jel v sobotu z Masaryčky v 6 hodin rábo, abychom to stihli musela jsem tedy vstávat ve 4 ráno. Tu noc jsem nemohla usnout a hrůzou jsem se děsila jak nebudu moct v těch 4 vstát. Ve 4 zazvonil budík a já byla čilá jak nikdy, což doteď nechápu :D. S mamkou jsme uvařily čaj do termosky, zabalily řízky s chlebem :D a v 5 už seděly v autobuse a blížily se k místu odjezdu. Opět se projevil zákon schválnosti, když ten náš autobus byl uplně ten zadní :/ a během 10 minut zavládl zmatek. Autobus číslo 2 nebyl autobus číslo 2, ale autobus číslo 1 :D. Ještě furt ty lidi nechápu... asi 10 lidí se začlo do autobusu cpát a přitom ještě nevěděli jestli jsou ve správném autobusu. Prostě lidi, co bych vám k tomu víc řekla, ale vím, že Maude pochopí XD. Kolem 6:15 jsme konečně vyjeli na čtyř hodinovou cestu autobusem.

Po cestě se mi strašně líbilo jak mají v Rakousku uspořádané domy. Když procházíte v ČR mezi barákama máte na jednom place třeba 500 domků, před nima je asfaltová nebo podobná cesta a všechny domy jsou obehnané plotem. V Rakousku ale ne. Domy mají třeba 200 metrů od hlavní silnice a na velkém travnatém prostranství mají kousek od sebe situovaných asi jen  7 domů a jsou postavené volně, žádný plot. To se mi na tom vážně líbilo :).

Po 10 hodině dopolední jsme konečně dorazili na místo a celý autobus vystoupil před takovým malinkým nádražím, no, vlastně tam jezdili tramvaje :D. Hned v tuhle chvíli se projevila mladost a nezkušenost naší průvodkyně. Na dobrých čtvrt hodiny někam zmizla, nikomu nám nedala vedět kam šla, prostě se snad vypařila :D. Díky nohu se pak zase objevila. Z tramvajového nástupiště se všichni z dvou autobusu narvali do jedné tramvaje. Musím vám říct, v takto narvém MHD nejezdí ani ráno do školy a to je co říct :D. Odvezla nás až tam na nějaký kopec na vyhlídku, u které byl také kostel(fotka z vyhlídky je hned ta první a bohužel byla takováhle mlha). Kostel by byl o mnoho hezčí, kdyby ve městě vládli nějací památkáři a nedovolily na něj naflákat bílou omítku a nechali ho z kamene, tak jak byl postaven.


Linz8 Linz7

pise.cz/img/203032.jpg">

Po prohlídce tohoto místa jsme se opět vydali přecpanou tramvají ale tentokrát jsme s ní dojeli až do centra Linz, tedy na hlavní náměstí. Musím se přiznat, moc mě to tam nenadchlo a mnohem víc vánočněji teda vypadá naše Staroměstké náměstí, ale nebojte i tak výletu nelituji :). Na náměstí nám průvodkyně řekla, že buď můžeme jít s ní nebo se projít sami a sejdeme se na tomto náměstí v půl 5. My s mamkou, tetou, jeho synem (tedy mým bratránkem a mnou jsme se rozhodli pro volbu druhou. Tudíž jsme se odpojili od skupiny s průvodkyní a šli jsme po svém. Zahli jsme hned do první uličky, po které jsme došli na maličké náměstíčko na kterém jsme si dopřáli krásný a voňavý teplý svařáček. Opět si musim postěžovat jak to tam mají vymyšlenější. Tady v ČR, když si dáte svařák nalejí vám ho do hnusného umělohmotného kelímku a tam? NEEXISTUJE! Zaplatíte zálohu za klasický hrníček s uchem s tématikou Vánoc a buď dopijete a hrnek vrátíte nebo si ho necháte jako vaší vzpomínku na výlet. U svařáku jsme probírali bratránkovu výšku. Chodí na nějaký ekonomický obor na Univerzitě Karlově a prý to je dost velká fuška. Jenže potom mé oči spatřily ovečky. Musela jsem si je tedy jít v tom případě hned pohladit a vyfotit k ohradě.

Linz6

Linz1

Po pohlazení oveček naše kroky zamířili na hlavní třídu ze které jsme odbočily do nějakého obchodu za účelem ohřát se. Obchody s oblečením tam mají teda pěkně drahé. Normální čepice za €29, div jsem neomdlela při pohledu na tu cenu XD. Raději jsme to v obchodě s oblečením zabalili a vydali se do Eurosparu (u nás Interspar :D). V tom obchodě to mají vážně dobře vymyšlený XD. V rohu obchodu je bar, kde točejí pivo a limonádu, takže ženská jde nakupovat, v klidu si nakoupí, ale chlapa strčí do takového dětského koutku = toho baru na pivo XD. Kdyby tohle vymysleli, tak má spousta ženských pokoj od nervózního a nafučeného chlapa na nákupech XD. Taky mě pobavila story se záchodem. Vyšla jsem z kabinky, namířila jsem si to k umyvadlu a zůstala koukat. Nikde nebyl žádný kohoutek a umyvadlo na které jsme zvyklá. Potom mi došlo že to placaté z ocelé stříbrné bude asi na vodu a poteče z toho a to bílé rovné pod tím s okrajema teda bude v tom případě umyvadlo. A taky že jo! Myly se pod tím ruce a vypadalo to jako když vám na ruce teče malý vodopádek XD. Omlouvám se, že jsem nevyfotila :D.

Když nás obchod přestal bavit vydali jsme se na oběd. Bylo asi 12 dopoledne a my už měli vážně hlad. Zakotvili jsme tedy u stánku. Já s bratránkem jsme si dali takovou tenoučkou klobásku s kečupem a houskou, mamka si dala dvě bílé klobásy  se zelím a housku a teta nic:D. Můj oběd zde XD:
 

Linz2

A co dělat, když už je váš žalůdek plný a je vám i teplo? Vydat se dál :). Všichni jsme se pomalýma krokama sunuli postranní ulicí a zaujal nás obchod, ve kterém bylo vše za €1. Mamka si tam sehnala dost levné věci na aranžování (jinak jsou pěkně drahé) a bráchovi bezprstové rukavice (sháněl je). Když bylo dost obchodu v dálce byl vidět ještě jeden pěkně vypadají trh, a tak jsme ho navštívili. Mamka si tam dala punč, já myslela že punč je takový ten ošklivý vaječný punč, takže jsem si ho nedala. Byla jsem proto zklamaná, když jsem v ruce držela kakao a mamka měla dobře chutnající teplý punč s ovocem. Nevadí, to kakao bylo taky dobré a účel zahřátí splnilo na 1 :). Akorát kakao nebylo v tom klasickém hrníčku, ale v papírovém kelímku, takže jsem ukecala mamku, aby nevracela ten svůj hrníček, že si ho vystavíme na pamatáku :). Obě zahřáté jsme prošli celé trhy. Fakt jste tady mohli sehnat všechno. Něco dobrého k pití na zahřátí, dobrého k jídlu, jen tak na pochutnání, ale i třeba vodítko pro psa, formičky na cukroví, šály, trička, čepice, čaje, hračky, svíčky. Jenže mě už potom bolely nohy, a tak jsem s enechtěla trmácet dál a mamka uznala, že už je stejně zima a skoro 4 hodiny. Ještě jsme si koupily telé mandle v cukru. Byly vážně výborný 8). Nevíte jestli se to dá sehnat u nás? :/ Když nastala půl 5 už jsme opět byli na hlavním náměstí s trhama, nebojte, také jsme ho prohlédli. No a potom hurá k autobusu a domu. Kolem té půl 5 už mě strašně boleli nohy, a proto jsme byla ráda, že teď budu krásné čtyři hodiny sedět v autobusu XD. V autobuse nám pustili Kajínka. Musím vám říct, čekala jsem od toho filmu mnohem líp, ale aspoň něco zkrátilo cestu, když se mi zrovna nechtělo poslouchat i-pod :D.

Závěrem bych tedy ráda podotkla, že mě výlet i přes to zklamání vánoční atmosféry potěšil. Bylo pěkné poznat nějakou jinou atmosféru Vánoc než tu naší českou. Strašně ráda poznávám nové kraje a při této příležitosti jsem opět poznala :). Jsem zase obohacena zážitkama a novýma věcma což je fajn :). No a na příští rok plánujeme vycestovat do vánoční Varšavy, Krakova nebo do německých Drážďan :).

Ještě zde jsou fotky z vánočního trhu. Omlouvám se za to, že fotek není víc, ale pokud chcete vážně něco poznat a něco vidět, tak je fotit velice těžké :( :D.

Linz5

Linz4

Linz3

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře