Architektura: Jonathan Glancey

16. leden 2012 | 20.14 |
› 

bookJak již název článku napovídá, tato kniha je věnovaná architektuře. Tento ilustrovaný průvodce nám představí největší, nejstarší i nejnovější budovy světa, díky tomu poznáme i historii a jednotlivé styly a také se seznámíme s vybranými architekty.

Tuto knihu vytvořil, jak již zde bylo v nadpisu zmíněno Jonahtan Glancey, který je člen Královského institutu britských architektů v Londýně, pracuje jako editor rubriky Architektura a design v listu The Guardian, taktéž je autorem několika knih (např. Story aof Architecture) a pravidelně vystupuje v rozhlase i v televizi (např. stanice BBC).

Při otevření tvrdých desek knihy si nejdříve všimneme obsahu, jenž je umístěn nalevo. Obsah je rozdělen do následujících kategorií:
Úvod do architektury
Od vesnice k městu
Amerika
Antický svět
Indie a jihovýchodní Asie
Východní Asie
Islámský svět
Středověká Evropa
Renesance
Baroko a Rokoko
Klasicismus
Průmyslový svět
Moderní svět
V každé této kategorie najdeme ty nejdůležitější stavby, které k danému tématu spadají. U každé budovy najdeme, kdy byla přibližně postavena, kdo jí postavil, kde se nachází, v jakém stylu je postavena či jaké má na sobě stavební prvky. U všech článků najdeme fotku stavby a někdy také i nákres řezu stavby. Na konci knihy je i rejstřík, ve kterém zcela jednoduše a rychle najdete stavbu, kterou právě hledáte a když nějakému odbornému termínu v textu nebudete rozumět můžete si přečíst vysvětlení v rejstříků pojmů - ten je umístěn v zádní části knihy před klasickým rejstříkem.

Tuto knihu jsem si zakoupila minulý rok zcela neplánovaně a proto, protože ač to možná nevypadá, tak mě architektura opravdu zajímá. Nerozumím tomu nijak zvlášť dobře, ale tahle kniha mi s tímto problém určitě pomůže. Je opravdu krásně zpracovaná, plná krásných fotek a nákresů s těma nejdůležitějšíma informacema, které byste k dané stavbě měli vědět.
Někomu se to v době internetu může zdát jako blbost si kupovat takovou knihu, když si to můžete najít vše na internetu, jenže jsou i tací lidé, jenž mají tyto věci... informace rádi pohromadě a právě těmto lidem tuto knihu vřele doporučuji. Pokud chcete mít ty nejdůležitější stavby s nejdůležitějšími informace pohromadě, tak neváhejte :). 

book2

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Architektura: Jonathan Glancey boudicca 16. 01. 2012 - 21:34
RE(2x): Architektura: Jonathan Glancey damn-girl 16. 01. 2012 - 21:49