Jiskra života: Erich Maria Remarque

27. březen 2014 | 21.03 |
› 

Erich Maria Remarque - Jiskra Života

Přeloženo z německého originálu Der Funke
Přeložil Karel Houba
Nakladatelství Naše vojsko
Vydáno v roce1989

Celý příběh knihy se točí na konci 2. světové války kolem politického vězně, kterému neřekne nikdo jinak než 509 a jeho přátel v koncentračním táboře Mellern. V celé knize je čtenář svědkem všednodenního chodu táboru a především tzv. malého tábora, ve kterém žijí vězni jenž už nemohou vykonávat práci. Tato skupinka si neříká jinak než veterání, protože v táboře žijí už plus minus deset let. Celá skupinka dlouholetých kamarádů se snaží přežít a vzájemně se snaží v sobě udržovat jiskru života až do konce společných chvil. Během celého vyprávení se postupně dovíme, jak to v takovém koncentračním táboře chodí a autor drsnou atmosférou opravdu nešetří. Proto nutno říci, že slabé povahy by tuto knihu opravdu číst neměly.
Prožíváme s hrdiny starost o to, kde sehnat nějaké jídlo, několika hodinové nástupy na apelplacu nebo také hry esesáku, kteří ke svým hrám využívají hlavně vězně. Remarque v knize krásně popisuje obě strany a starosti života - jednak život věznů, ale také životy esesáků. Právě esesáci začínají pomalu tušit, že válka je prohraná a čím dál více to na nich začíná být vidět. Jak to ale celé dopadne si ale už budete muset přečíst sami.

Jak jsem již říkala, kniha je opravdu drsná co se týče atmosféry a dosti podrobných popisů Remarqua. Na stranu druhou, kniha je opravdu čtivě a jednoduše nepsaná... Nemusíte se bát nějakých dlouhých krkolomných souvětí, to vás v této knize opravdu nečeká. O umění psaní Remarqua jsem se přesvědčila už při čtení jeho knihy "Na západní frontě klid", jenž jsem četla k maturitě a už na prvních pár stranách si mě autor opravdu dostal na svou stranu a právě v této knize jsem se v tom opravdu utvrdila. Pro Remarqua mám prostě slabost a ač jsou jeho knihy opravdu drsné, tak jsou ale opravdu čtivé, chytlavé a vy je nebudete chtít pustit z ruky. Pokud vás tedy aspň trošku zajímají romány s válečnou tématikou, tak neváhejt a přečtěte si právě tuto knihu.Nebudete litovat!

Je zajímavé, že tuto knihu jsem zkoušela číst už asi před dvouma rokama a nějak jsem se v tom hrozně ztrácela v tom ději. A ted? Naprosto bez problému a já jsem strašně ráda, že jsem jí dala ještě jednu šanci.

5/5


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jiskra života: Erich Maria Remarque sigrun 28. 03. 2014 - 19:25
RE(2x): Jiskra života: Erich Maria Remarque damn-girl 29. 03. 2014 - 16:46
RE: Jiskra života: Erich Maria Remarque polie 30. 03. 2014 - 18:43
RE(2x): Jiskra života: Erich Maria Remarque damn-girl 30. 03. 2014 - 20:02
RE: Jiskra života: Erich Maria Remarque boudicca 01. 04. 2014 - 22:43
RE(2x): Jiskra života: Erich Maria Remarque damn-girl 01. 04. 2014 - 22:50