John Irving: Pravidla moštárny

10. červen 2014 | 17.36 |
› 

Přeloženo z anglického originálu The Cider House Rules
Přeložil Miroslav Košťál
Nakladatelství Odeon
Vydáno v roce 2002

Hlavní postavou celé knihy je malý sirotek Homer Wells ze sirotčince v St. Clouds, kterého si vždy vybere nějaká rodina a vezme ho do péče, ale vždy po krátkém čase ho opět vrátí, a tak se Homerovi přechodný domov stane opravdovým domovem. V domově ho postupně Dr. Larch začne učit tomu, jak být užitečným a snaží se z mladého Homera vychovat svého následovníka, který převezme jeho řemeslo porodníka a potratáře ve chvíli, kdy už Dr. Larch nebude moct tyto činnosti vychovávat.
Jeho svět se ale začne rázěm měnit po příjezdu mladé dvojice - Wallyho a jeho přítelkyně Candy. Tato dvojice do sirotčince c St. Clouds zavítá právě díky potratu a postupně se seznamují s Homerem. Nakonec to dojde do takové fáze, že Homer odjede s nimi do jejich sadařské oblasti, kde nakonec stráví většinu svého života a i zde se učí, jak být užitečný. Jak se Homerův život bude odvíjet dál a jestli se stane nakonec užitečným si ale už budete muset přečíst všichni sami.

Nutno říci, že podle této knihy je i natočený film, který režíroval sám pan Irving. Na film i na knihu mám ale bohužel smíšené pocity a spíše ty negativní. Na knihu jsem se těšila už ve chvíli, kdy jsem jí rozbalila pod vánočním stromečkem, protože film jsem před pár lety líbila a hrozně se mi líbil, a tak mě zajímala i knižní předloha. Kniha mě ale bohužel z velké části zklamala a já se do čtení musela opravdu nutit. Celý příběh mi přijde opravdu zdlouhavý a ve filmu jsem pozapomenuty některé z poněkud důležitých pasáží. Zpátky ke knize. Jak už jsem pravila při dočítání během víkendu - Irving mě opravdu naštval. Jak už jsem říkala, kniha mi kolikrát přišla nesnesitelně zdlouhavá a nudná, když se ale blížíte ke konci a jste na posledních 200 stranách, tak je Irving s několika postavama rázem hotov a najednou zjistíte, že jsou mrtvý. Nejdřív natahováno, některé postavy vám přirostou k srdci a najednou šup šup a jsou mrtví a to se dočtete na 3 větách.

Na mě bohužel kniha neudělala skoro žádný dojem a musím říct, že jsem čekala mnohem více. Vážně mě to zklamalo.

1/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: John Irving: Pravidla moštárny tlapka 10. 06. 2014 - 18:37
RE(2x): John Irving: Pravidla moštárny tlapka 10. 06. 2014 - 18:37
RE: John Irving: Pravidla moštárny sigrun 12. 06. 2014 - 19:46
RE: John Irving: Pravidla moštárny boudicca 24. 06. 2014 - 18:47