Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger

7. listopad 2014 | 18.22 |
› 

 To je strašný jak to letí. Dva měsíce uběhly od toho, co jsem sem naposledy psala knižní recenzi. Psala jsem ji na knihu Prostě spolu a dnes mám pro vás menší hodnocení knihy Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera. Myslím, že tuhle knihu většina lidí bude znát aspoň z vyprávění. 

Na začátku tohoto článku musím zmínit, že tahle kniha pro mě byla zlomová v mé čtenářské historii, protože od přečtení této knihy čtu pravidelně a především ráda. 

Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger

Přeloženo z anglického originálu The Catcher in the Rey
Přeložili Luba a Rudolf Pellarovi
Nakladatelství Knižní klub
Vydáno v roce 1951
Počet stran 192

První dílo tohoto velmi nadaného spisovatele byla právě kniha Kdo chytá v žitě. Jedná se o psychologický román z 50. let minulého století a vydání této knihy způsobilo obrovský rozruch ve společnosti. Kdybyste tam v dnešní době hledali to, co tak rozpoutalo vlnu debat už byste to tam určitě dnes nevyčetli, protože chování společnosti se za těch několik let od vydání románu posunulo do úplně jiných výšin. 

A o čem celá kniha je? Pokud máte rádi knihy plné napětí a děje a milujete ty chvíle, kdy nedokážete odložit rozečtenou knihu, protože jste úplně nervní, jak celý příběh bude pokračovat, tak tahle knížka vás asi k sobě nepřitáhne. V celé knize vystupuje, dá se říct, jen jedna postava a to 17ti letý Holden, který byl už po několikáté vyhozený z další školy a vrací se zpět do New Yorku za svou rodinou. Během své cesty domů potkává  nové lidi a místa, ale  také se vrací do těch pro něj  známých.
Autor zde popisuje pocity pubertálního mladíka, který se snaží najít smysl svého života a každý druhý je pro něj tajtrlík přičemž má podle mého mínění velký problém s autoritami. 

Kniha není nijak špatně psaná, ale je totálně bez děje a mně právě tento faktor dost brzdil ve čtení, protože mě to prostě nebavilo. V 17ti letech jsem byla z této knihy unešená, ale teď, po několika letech se v knize a v problémech hlavního hrdiny nemůžu nějak najít. Před pár lety mi byl Holden neskutečně sympatický, ale teď mi na každé pokořené stránce přišel otravnější a otravnější a já měla čím dál menší chuť se prokousávat jeho příběhem. Musím ale kladně zhodnotit to, jak Salinger krásně popsal pocity dospívajícího chlapce, který se pere sám se sebou. 

2/5

Četl někdo z vás tuto knihu? Jak se vám líbila? Přečetli jste i něco jiného od tohoto autora? PS: Jak se vám líbí mé recenze? Ráda bych si přečetla pár objektivních názorů. Děkuji. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger polie 08. 11. 2014 - 11:27
RE(2x): Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger damn-girl 08. 11. 2014 - 21:40
RE: Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger lufienne 15. 11. 2014 - 08:28