Kmotr Mrázek - Jaroslav Kmenta

20. prosinec 2014 | 14.34 |
› 

 Ahojte. Ty Vánoce jsou neskutečný žrout času. Skoro na nic nemám čas. Odpoledne jedeme na posezení k babičce. Dnes slaví svátek Dagmar, takže i ona. Teď jsem si ale trochu čas udělala, a tak se s vámi dnes podělím o pocity, které mi dala nedávno přečtená triologie Kmotra Mrázka odJaroslava Kmenty. Tuhle recenzi už jsem si před pár dny napsala do svého sešítku, kam si píšu nápady na blog, abych si seskupila hlavní myšlenky :). 

Kmotr Mrázek - Jaroslav Kmenta

Nakladatelství JKM - Jaroslav Kmenta
Vydáno v roce 2007 - 2009
Kniha má hned tři díly - Kmotr Mrázek I. (176 stran), Kmotr Mrázek II - Krakatice (270 stran) a Kmotr Mrázek III. - Válka kmotrů  (346 stran)

Recenze bude na všechny tři díly dohromady. Přišlo mi jako blbost psát recenzi na každý dýl  zvlášť, tak snad se nebudete zlobit ;). 

Tato triologie od J. Kmenty, který pracuje pro MF Dnes není ani trochu oddechové čtení, a tak nepočítejte s tím, že si ji otevřete ke kávě k pohodovému odpolednímu čtení. S knihou se totiž ponoříte do divokého světa plného politiky, velkých obchodů, nájemných vražd a korupce. Přesně takto vypadal svět F. Mrázka, když byl ještě vlivným šéfem českého podsvětí než ho někdo zastřelil. 

Jestli jste si někdy mysleli, že tento příběh se zrodil v hlavě samotného autora a je vymyšlený, tak vás právě teď vyvedu z omylu. Veškeré jména a události popsané v knize jsou skutečné a vy díky tomu nádherně zjistíte, jak to chodilo v politice, když mrázek ještě žil. Jsem si jistá, že se najde několik chvil, kdy se vám při čtení řádků v knize bude zajisté zvedat žalůdek z tohoto světa a z této země a lidí v nich. 

O čem jsou vlastně jednotlivé díly? V prvním se především dočtete, jak F. Mrázek začínal ještě za dob komunismu, a jak se dostal k moci. Druhý díl popisuje kam až  sahaly jeho dlouhé prsty a koho všeho se svou bandou pomocí peněz a výhrůžek ovlivňoval a co ovlivňoval. Třetí díl je o vraždě toho šéfa českého podsvětí a o tom, kdo ho mohl zabít a jaký k tomu měl důvod. Všechny tři knihy jsou dosti obohacené o rozhovory nasbírané z odposlechů, které přepisovaly zvláštní kriminální pátrací orgány vytvořené právě kvůli Mrázkovi a jeho spolupracovníkům. V rozhovorech se můžete dočíst, jaké domlouvali kšefty, na koho kuli podrazy, jak ovlivňovali politiky apod. Opravdu zajímavé čtení pro silné žaludky, ale právě bez těchto přepisů odposlechů by celá triologie nebyla ono. 

Celou triologii hodnotím velice kladně, i když pro mě byla místy zdlouhavá, tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Občas jsem se také trošku v knize ztrácela, a to především z toho množství jmen, které v knize vystupují. V této knize by to ale jinak nešlo než takto nešlo. Dále proti knize nemohu nic říct. Splnila to co měla a ukázala čtenáři to,co ukázat měla. 
Pokud se tedy aspoň trošku zajímáte o českou politiku, tak vám tuto knihu doporučuji. Pořiďte si ale nejdříve antidepresiva. Já tak neudělala a ještě teď mě div nebudí noční můry! :-D Ono pak vlastně po přečtení zjistíte, že i na ty zprávy je ztráta času se koukat. 

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Kmotr Mrázek - Jaroslav Kmenta lyra 21. 12. 2014 - 09:11
RE(2x): Kmotr Mrázek - Jaroslav Kmenta damn-girl 28. 12. 2014 - 00:03