Zlodějka knih - Markus Zusak

22. duben 2015 | 17.45 |
› 

Tohoto příběhu jsem si všimla ve chvíli, kdy na něj běžely ukázky na film v kině. Netrvalo dlouho, abych zjistila, že film je natočený podle knižní předlohy, a tak mi bylo jasné, že knihu si musím nejprve přečíst a pak kouknout na film. Knihu jsem dočetla včera a na film se chystám. Bude tady tedy i recenzen na film až ho uvidím. Teď ale už věnuji prostor samotné knize.

Zlodějka knih - Markus Zusak

Vydáno v roce 2009
Nakladatelství Argo
Přeložil Vít Penkala z anglického originálu The Book Thief
Počet stran 528

Už od prvních chvil vás  zaujme styl vyprávění, který dle mého názoru je neotřelý a opravdu jsem ho u žádné jiné knihy zatím neobjevila. Další zajímavou věcí na knize je vypravěčka celého příběhu, jenž tuto story vypráví v er formě a je jí smrt. Ano, celý příběh vypráví smrt. A o čem tedy kniha je?
Celý příběh začíná ne zrovna moc optimisticky. 9ti leté Liesel se během války zřekne její biologická matka a cestou za pěstouny jí zemře její mladší bratr, který ji pak provází v nočních můrách a nejen v nich. Po vysilující cestě vlakem se dostává do pěstounské rodiny. Ta se skládá z nové matky a otce - Rosy a Hanse Habermannových, kteří žijí v německém městečku Molching.
A právě zde se začne odvíjet její nový život. Ten pro ní nebyl zrovna milostivý a hned na začátku jí připravil trable v podobě posměšků ve škole, protože malá Liesel neumí číst. Naučit se číst a pozorumět všem těm slovům je ale silnější než ona, a tak se z ní stává zlodějka knih, která se učí po nocích číst ve sklepě se svým novým náhradním otcem. Sklep je dějištěm mnoha událostí, a také jejím druhým domovem, protože se zde poté sbližuje s jejich novým utajeným podnájemníkem Maxem. Ten je židovského původu a rodina ho potají ukrývá ve svém sklepě s vědomím, že při jeho objevení někým jiným čeká celou rodinu smrt, protože ukrývat židy před nacistickým Německem je prohřešek proti vůdci a celé čisté německé rase. Lisel tedy začíná žít dvojí život - ten venku a ten ve sklepě. Jak to ale pokračuje dál a hlavně jak to celé skončí vám neřeknu a tady celé vyprávění o knize i ukončím.

Musím říct, že celá kniha se tváří docela nenápadně, ale příběh mě potom strhnul a nepustil od sebe a já hltala stránku za stránkou. Musím ale říct, že na začátku jsem měla docela problém právě s tím odlišným stylem vyprávění a psaní celkově, a jak jsem se u toho navztekala než jsem se v tom začla orientovat! :-D Jinak kniha stojí opravdu za přečtení. Aspoň za mě je to silný příběh, který jsem v knize už dlouho nepotkala. Já hlavně miluju veškeré knihy, kde se děj odehrává během války. Žádný jiný scénář mě nebaví víc, než právě tento.

* Taková malinká zajímavost ke knize. Neustále jsem kolem ní kroužila v knihkupectví a říkala, jak moc si jí chci koupit... až jednoho dne přišla mamka z práce s tím, že mi něco koupila, protože o tom furt žvaním. Podala mi tašku, já si jí přebrala a v ní právě tato kniha...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Zlodějka knih - Markus Zusak movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 22. 04. 2015 - 18:24
RE: Zlodějka knih - Markus Zusak boudicca 22. 04. 2015 - 23:20
RE: Zlodějka knih - Markus Zusak doggís 27. 04. 2015 - 19:30