Těžší než nebe - Ch. R. Cross

15. květen 2016 | 21.35 |
› 

Zrovna tady sedím a čekám až mi zaschnou čerstvě nalakované nehty (testuju nový lak). Právě teď jsem dokončila na stránky recenzi na nejnovější album Emotikon od UDG a ještě jedna recenze na DVD od Harlej mě ještě čeká, ale nechce se mi to teď hned psát. Potřebuju si od psaní recenzí dát aspoň chviličku pauzu. Sedím tady a přemýšlím, co tedy dělat. Už vím! V týdnu jsem dočetla zase jednu knihu, takže hop na recenzi. Tou dnešní bude životopis Kurta Cobaina z proslulé Nirvany.

Těžší než nebe: Životopis Kurta Cobaina - Charles R. Cross

Vydáno v roce 2003
Nakladatelství Volvox Globator
Přeložila Alice Chromá z anglického originálu Heavier Than Heaven
Počet stran 456

Kniha Těžší než nebe popisuje život frontmana světověznámé skupiny Nirvana - Kurta Cobaina. Kniha nezačíná jeho narozením, jak bychom si mohli tipnout, ale životem jeho rodičů ještě předtím, než na svět přišel Kurt. Autor se poté věnuje jeho narození, dětství, pubertě, dospívání a v podobě stránek v knize s ním kráčí až do jeho osudné smrti, kterou si způsobil vlastním přičiněním. Kniha byla sepsána na základě rozhovorů s jeho rodinou a známým, jichž bylo uděláno za tímto účelem více než přes 400, a tak tedy můžeme díky tomuto docela podrobně nahlédnout do jeho života a co asi předcházelo jeho smrti.

Já osobně Nirvanu znám mnoho let a nikdy jsem jí nevěnovala přílis velkou pozornost, protože písnička Smells Like Teen Spirit mi pokaždé neskutečně rozčilovala. Jednou mi ale tuto knihu přinesla kolegyně, že je výborná a určitě se mi bude líbit... ať si ji prý přečtu. Nikdy jsem na sobě neměla ráda, když jsem nadávala na něco, co jsem ani pořádně neznala, tak jsem se tedy pustila do čtení, abych poznala a zjistila co tedy. Jelikož jsem Nirvanu a Kurta opravdu neznala a budete se mi smát, ale o jeho drogový závislosti jsem se dočetla právě až v této knize.
Na prvních stránkách jsem neuvěřitelně nadávala, že to je hroznej vůl a blbec. Postupem času, jak jsem ho "poznávala" jsem s ním tak nějak začínala soucítit a na konci mi ho bylo jen hrozně líto, a kdybych konec nedočítala v MHD, tak mi nad ním i ukáplo několik slziček. Kniha mě naprosto dostala. Nirvana mě naprosto dostala... doma jsem vyhrabala i album MTV Unplugged In NY a Incesticide, které mi kdysi dávno půjčil strýc a já si to nikdy neposlechla. Nevermind mám aktuálně jako objev tohoto roku a sjíždím ho i několikrát denně a bezmezně na něm miluju všechny písničky. In Utero je taktéž zařazeno v mém pravidelném playlistu. A Kurt Cobain? Naprosto si mě přes veškeré své stinné stránky, které si naprosto uvědomuju získal. Čím víc ho v knize poznáváte, tím víc zjišťujete, že se v něm vůbec nevyznáte, jak moc komplikovaná osobnost to byla.
Kniha je opravdu výborně čtivá. Mnoho lidí namítá, že tam je hodně věcí zkreslených, ale pro "začátečníka" asi není lepší knihy a kniha Pravdivý příběh o Nirvaně je na toto první čtení až moc obsáhlá. Na tu se chystám teď, jelikož ji mám už týden doma koupenou.

Co vy a Nirvana či Kurt Cobain? Posloucháte je? Čtete rádi životopisné knihy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře